MKS Sambor

HISTORIA SEKCJA PIŁKI RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

Na wojewódzkim turnieju szkół średnich w Elblągu wiosną 1957 roku zespół Liceum Ogólnokształcącego im. M.C. Skłodowskiej prowadzony przez Henryka Rolewicza zajął I miejsce i to głownie zadecydowało o utworzeniu sekcji MKS Tczew.

 
W roku 1960 w/w sekcję przejął Ryszard Małkowski - nauczyciel w-f Szkoły Podstawowej nr 5. Kol. Ryszard Małkowski dał się poznać jako instruktor piłki ręcznej już w 1955 roku, gdzie na Wojewódzkich Igrzyskach Harcerskich w Tczewie z drużyną Szkoły Podstawowej nr 4 chłopców zajął pierwsze miejsce. 

 
W roku jubileuszu 700 - lecia miasta Tczewa w ramach Wojewódzkich Igrzysk zespoły tczewskie w piłce ręcznej zajęły 4 pierwsze miejsca:
1 - dziew. Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej -K. Kędzierska
2 - dziew. Szkoła Podstawowa Boroszewo - Mik
3 - chl. Szkoła Podstawowa nr 5 Tczew - R. Małkowski
4 - chl. Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej - H. Rolewicz
 
Skład zespołu męskiego, który pierwszy raz wystąpił pod nazwą MKS Tczew:
- Henryk Wojcieszak - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Edmund Murzyński - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Gerard Muszynski - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Piotr Noetzel - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Roman Dysasz - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Jerzy Karczewski - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Marek Regulski - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Andrzej Wroński - Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza
- Konrad Kampowski - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
a dalsi
- Adam Kamiński - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Stefan Jaszczerski - Liceum Ogólnokształcące im. M.C. Skłodowskiej
- Ryszard Gorlewicz - Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza
- Krzysztof Kozłowski - Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza
- Paweł Dettlaff - Zespół Szkol Zawodowych
W/w zespół obok MKS Conradinum, MKS Elbląg i MKS Gdańsk był czołowym zespołem w naszym okręgu.
 
W latach późniejszych zespoły młodzików i juniorów plasowały się również na czołowych miejscach. Przykładem może być zdobycie srebrnego medalu Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w 1968 roku.
Zawodnik Marian Stawicki powołany został do Kadry Młodzieżowej tzw. "Nadzieje Olimpijske" przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Monachium. 

 
Zawodnicy: Edward Rogaczewski, Marian Stawicki, Marek Michalak, Jerzy Radwanz, Tomasz Kurowski reprezentowali nasze województwo na arenie międzynarodowej.
Marek Ceglecki, Michał Kurowski zostali członkami Kadry Narodowej Juniorów Polski.
Wielu zawodników po ukończeniu okresu juniora przeszło do klubów III ligi, II, a niektórzy do I ligi.
Do nich zaliczyć można np.:
Andrzej Wronski - AZS Gdansk
Paweł Dettlaff - BKS Lechia Gdańsk
Henryk Wojcieszak - AZS Gdańsk
Marian Stawicki - KS Spojnia Gdańsk
Waldemar Luder - AZS Gdańsk
Janusz Falc - AZS Gdańsk
Edward Matusiak - GKS Wybrzeże a później
Piotr Jędraszke - Warsowia Warszawa
Robert Karnowski - GKS Wybrzeże i inni
 
Dużą grupa naszych wychowanków kontynuowała grę w piłkę ręczną w MKS "Wisła" w Tczewie.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje powszechny entuzjazm sportowy i kontynuacja pracy, którą nasi byli zawodnicy przejęli w szkoleniu dalszych grup dzieci, młodzieży i seniorów.
Do nich należy zaliczyć:
Andrzej Stuczyński - MKS Wisla
Jacek Wiśniewsk- MKS Wisła, MKS Sambor, SP 4, SP 12
Eugeniusz Kwiatkowski - MKS Sambor, SP 2, SP 12
Zbigniew Lamek - MKS Wisla
Lech Stoliński - SP 2, MKS Wisła, MKS Sambor"
Mirosław Augustyn - MKS Wisła Franciszek Grzegółkowski MKS Sambor
a także
Jacek Walkowiak - SP 12
Krzysztof Paździerski - SP 12
Tomasz Mackiewicz - Subkowy
Tomasz Śmiełowski - SP 2 , MKS Sambor
Tadeusz Spychalski - SP Mała Slońca
Ewa Freza - SP 12, MKS Sambor
Arkadiusz Graczyk - SP 2
Robert Karnowski - SP Pelplin
Dariusz Szymkiewicz - SP Pelplin
Tomasz Klamra - Olsztyn
Piotr Jędraszka - Warszawa i inni
 
W 1971 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Tczewie za aprobatą Kuratorium i Inspektora Oświaty Stefana Linowskiego powołano pierwszą klasę dziewcząt i chłopców o profilu piłki ręcznej.
 
W 1973 roku w ramach III Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zespół chłopców pod kier. Bogdana Wujeckiego zajął II miejsce za Gdańskiem dając następną grupę do dalszego szkolenia w MKS Tczew.
 
W 1973 roku w ślad za sukcesem "najbardziej usportowionej szkoły w województwie gdańskim" Szkolą Podstawową nr 2 przemianowano na szkolę o profilu sportowym ze specjalnością pływania /otwarto pływalnię - 07.V.1973 r./ i piłki ręcznej dziewcząt i chłopców.
 
W 1983 na "Kanonce" oddano salę o wymiarach 15 x 30 m. "Pilawę", w której odbywa się wstępne szkolenie dzieci ze Szkoły Sportowej klas IV-VI.
 
W 1986 roku drużyną chłopców kl. VI w "Małych Mistrzostwach Polski" w Kępnie zajęła II miejsce - trener Ryszard Małkowski.
 
W 1988 roku drużyna chłopców prowadzona przez trenera Ryszarda Małkowskiego zdobyła I miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz II miejsce w ramach Makroregionu Pomorskiego Szkol Podstawowych.
 
Do wyróżniających zawodników w okresie od 1957 do 1980, oprócz juz wymienionych można zaliczyć:
Edmund Reszke, Ryszard Witczak, Andrzej Tobiański, Marian Omernik, Jerzy Pawłowski, Andrzej Stuczyński, Piotr Kleinschmidt, Marek Trzciński, Andrzej Bollin Marian Kościelniak, Tadeusz Zołoteńko, Lech Brzezinski, Mariusz Zieliński, Edward Kliński, Dariusz Rostek, Wojciech Tybus, Janusz Łepkowski, Piotr Rogowski, Lech Klimas, Mirosław Łopusiński, Andrzej Wicki, Andrzej Gutowski, Ryszard Jakubiak, Henryk Godzina, Mirosław Zebell, Andrzej Kartanowicz, Marek Jażdżewski Piotr Komorowski, Jan Pacholski, Janusz Grabowski oraz wielu innych
 
Lech Stoliński - lata 1982 - 1997 - pierwszym jego sukcesem była III lokata w "Małych Mistrzostwach Polski" w Kępnie z drużyną chłopców w 1983 roku, a także w Krakowie - chłopcy kl. VIII zdobyli I miejsce w turnieju "Duży Lajkonik".
Drugi sukces w 1995 roku - w piłce ręcznej młodzików odniósł na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. W historii Tczewa było to czwarte mistrzostwo województwa wywalczone przez naszą młodzież. W 1986 roku w XIV Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Pruszczu Gdańskim drużyna chłopców zajęła II miejsce po Gdańsku, oraz II miejsce Makroregionu w Elblągu.
Następnie w 1990 roku drużyna prowadzona przez kol. Lecha Stolińskiego zajęła dziewiąte miejsce w Finałach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej - Ostrołęka.
Największym osiągnięciem było wywalczenie Mistrzostwa Polski Młodzików w Olsztynie w 1994 roku oraz zajęcie czwartego miejsca w XIX Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Krakowie.
 
Rok 1995 - w Brunszwiku /Niemcy/ - pierwsze miejsce w Europejskim Turnieju /rocznik 1978-79/.
W 1996 roku juniorzy młodsi zdobyli wicemistrzostwo Polski w Katowicach. Ten sam zespół na Europejskim Turnieju w Pradze /Czechy/ w obsadzie 48 zespołów z Europy wywalczył I miejsce. Ukoronowaniem występów było trzecie miejsce w Pucharze Europy zdobyte na Turnieju w Ludwigsburgu kolo Studgartu /Niemcy/.
Również w tym roku w ramach Mistrzostw Polski Makroregionów zespół naszego okręgu prowadzony przez Lecha Stolińskiego i Marka Mońko zdobył I miejsce. Z Sambora wystąpili w tej drużynie następujący zawodnicy: M. Zołoteńko, K. Maciejewski, T. Justa, T. Gigielewicz i D. Godzina.

 
Rok 1997 - zespół zajął V miejsce w Mistrzostwach Polski w Płocku.
Obecnie juniorzy walczą o prymat w naszym okręgu, a także wspomagają seniorów w walce o wejście do II ligi.
Michał Zołoteńko - w reprezentacji Polski Młodzieżowej, oraz w reprezentacji makroregionu pomorskiego - Sławomir Siudowski, Łukasz Rygielski , Rafał Rzepka.
Krzysztof Maciejewski w latach 1996-997 w reprezentacji Polski Juniorów.
 
Najnowsza historia męskiej piłki ręcznej w naszym powiecie.
 
Koniec lat 90 przyniósł niemało sukcesów w tczewskiej piłce ręcznej. Juniorzy ,wychowankowie Lecha Solińskiego z tczewskiego Sambora (wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski),występujący także w seniorskiej III lidze -wówczas pod wodzą Leszka Biernackiego- o "mały włos" wywalczyli awans do II ligi (zabrakło jednej bramki). Awans uzyskał MMTS Kwidzyn, w którym czołowymi postaciami byli - nieco starsi wychowankowie Tomasz Śmiełowski. Mariusz Graczyk i Robert Karnowski.
W kolejnym sezonie Sambor Tczew wzmocniony zawodnikami, którzy wrócili z Kwidzyna ponownie walczyli na III ligowych parkietach, lecz awansu znowu nie uzyskali. Wówczas z prowadzenia zespołu zrezygnował trener Biernacki, a czołowi zawodnicy rozjechali się po Polsce. Miedzy innymi Michał Zołoteńko trafił do Wisły Płock, Dominik Jastrzebski do Śląska Wrocław, Robert Karnowski do Spójni Gdańsk, a Tomasz Gigielewicz do Białej Podlaski. Sambor w sezonach 1997-2000 występował pod nazwą Cermag-Sambor Tczew, lecz po kolejnych nieudanych próbach awansu sponsorzy się wycofali i dalszy byt seniorskiej piłki ręcznej w naszym powiecie stanął pod dużym znakiem zapytania.
Na całe szczęście w pobliskim Gniewie znalazła się grupa zapaleńców, na czele z Robertem Karnowskim, która wpadła na pomysł, aby przenieść seniorka piłkę ręczna do Gniewa. Rozpadł się tam zespół piłki nożnej, rozpoczęto budowę nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej, a w społeczeństwie była duża potrzeba sportu na przyzwoitym poziomie. Od sezonu 2000\01 mimo, że jeszcze w Tczewie zespół występował w III lidze już pod nazwą Hetman Gniew. W tym sezonie Hetman zajął 3 miejsce za zespołami z Gdańska i Kwidzyna, trenerem zespołu był Eugeniusz Kwiatkowski, a najlepszymi strzelcami Robert Karnowski i Tomasz Śmiełowski.
W sezonie 2001/02 Hetman występował już w Gniewskiej hali przed wspaniała publicznością, która w każdym meczu była ósmym zawodnikiem zespołu. Zespół ponownie zajął 3 miejsce ,a awans uzyskał SMS Gdańsk. W tym sezonie trenerem był Mirosław Maciąga, a najlepszymi zawodnikami byli Robert Karnowski, Tomasz Śmiełowski, Arkadiusz Gogola i Mariusz Graczyk.
W sezonie 2002/03 nastąpiła reorganizacja ligi i Hetman występował już nie na trzecio, ale na drugoligowych parkietach, co było największym sportowym osiągnięciem niewielkiego Gniewa. Zespól został wzmocniony młodymi zawodnikami Sambora Tczew (Ortmann, Kaczyński,Kościński) i niespodziewanie radził sobie bardzo dobrze. Sezon ten miał być aklimatyzacja na tym poziomie rozgrywek , a okazało się, że Hetman był rewelacją sezonu i niemal do końca liczył się w walce o awans. Promocje do wyższej ligi uzyskała Gwardia Koszalin, a za naszym zespołem znalazły się miedzy innymi ekipy z Bydgoszczy, Inowrocławia czy Chełmży. Po zakończeniu kariery zawodniczej trenerem Hetmana został Tomasz Śmiełowski (trenuje zespół do dnia dzisiejszego), a czołowe role odgrywali Robert Karnowski, Arkadiusz Gogola , Krzysztof Daszek oraz Artur Stefański który został sprowadzony z Brodnicy.
W sezonie 2003/04 nadarzyła się naprawdę realna szansa, aby po raz pierwszy zespół z naszego regionu awansował do I ligi, gdyż promocje miały uzyskać aż 3 zespoły Z Hetmana odszedł Stefański i Kosciński, ale zespól wzmocnili kolejni młodzi zawodnicy Sambora (Kościelny,Czarneski,Bujnowski) z Biełej Podlaski wrócił Gigielewicz , a z Techtransu Elbląg przyszedł Balawajder. Hetman spisywał się nieźle, wygrywał z niżej notowanymi rywalami, a z faworytami z Elbląga i Kościerzyny toczył zacięte boje. Niestety przydarzyły się dwie wpadki i z SMS II Gdańsk i KS Żukowo i własne ci ostatni razem z Elblągiem i Koscierzyną awansowali do I ligi. A zabrakło zaledwie jednego punktu!!! Najlepszymi zawodnikami w tym sezonie byli Karnowski (rzucił 160 bramek!!!) , Balawajder 126 bramek i Kościelny 104 bramki.
Przed sezonem 2004/05 cały sztab szkoleniowy, jak i sami zawodnicy stawiali sobie za cel awans na zaplecze ekstraklasy . Cel ten wydawał się w tym sezonie w zasięgu ręki, bowiem w lidze brakowało klasowych drużyn (jak chociażby w sezonie 2003/04- Techtransu Elbląg czy w sezonie2002/03 -Gwardi Koszalin ). Na dodatek kadra Hetmana Gniew rozszerzyła się o nowych, młodych (Kądziela, Lesiński), ale także o doświadczonego gracza (Godzinę). Szczególnie na tego ostatniego liczyła Gniewska publiczność, gdyż zawodnik ten przez wiele sezonów grał w ekstraklasie w barwach MMTS Kwidzyn. Głównym osłabieniem natomiast było odejście Krzysztofa Daszka i Mariusza Balawejdera. Przez cały sezon na czele tabeli były dwa zespoły Cuiavia Inowrocław i Hetman Gniew. Tak się złożyło, że o awansie miał zdecydować bezpośredni pojedynek obu zespołów w Gniewskiej hali, a warunkiem awansu naszej siódemki było zwycięstwo co najmniej 6 bramkami. Przy wielkim zaangażowaniu całego zespołu i fenomenalnym dopingu wspaniałej publiczności Hetman wygrał jedynie dwiema bramkami i awansu nie uzyskał. W poprzednim sezonie do awansu zabrakł jeden punktu , a w tym zaledwie 4 bramek. Wyróżniającymi się zawodnikami w tym sezonie byli Robert Karnowski(najlepszy zawodnik w krótkiej historii Hetmana Gniew) , Michał Ortmann oraz Radosław Kądziela.
Był to niestety ostatni sezon Hetmana. Po 4 latach władze miasta uznały, że nie warto inwestować w zespół , który obok zamku był najlepsza wizytówką miasta, w zespół który na każdy mecz przyciągał na trybuny ponad 500-600 osób, którego losami interesowało się całe miasto!!! Zawodnicy myśleli, że to już koniec, niektórzy myśleli o zakończeniu kariery, inni szukali miejsca w pobliskich zespołach. Na całe szczęście opamiętano się i dzięki władzom Tczewa oraz prezesowi Sambora Jackowi Wiśniewskiemu na tydzień przed pierwszym meczem sezonu 2005/06 zapadła decyzja o zgłoszeniu w miejsce Hetmana reaktywującego się Sambora Tczew. 

Sezon 2005/06 - tą historie już znacie i pozostaje mieć nadzieje ,że za 5 lat będę miał szanse opisać kolejne 5 sezonów , miejmy nadzieje ,że już w I lidze.